Ο Ηλεκτρονικός Τομέας απευθύνεται σε νέους και νέες που θέλουν να ασχοληθούν με:

Κατασκευή και έλεγχο απλών αναλογικών και ψηφιακών κυκλωμάτων, αυτόνομων ή τμημάτων ευρύτερων ηλεκτρονικών συσκευών

Εγκατάσταση, έλεγχο, συντήρηση, ανίχνευση και επισκευή βλαβών σε ηλεκτρονικές οικιακές, ραδιοτηλεοπτικές και ηχητικές συσκευές

Τοποθέτηση, ρύθμιση, έλεγχο και συντήρηση εγκαταστάσεων κεραιών TV

Συναρμολόγηση, εγκατάσταση και έλεγχο της λειτουργίας Η/Υ και περιφερειακών συσκευών και δικτύων

Ο Τομέας Κατασκευών

Οι σύγχρονες κατασκευές τεχνικών έργων απαιτούν ειδικευμένους τεχνικούς σε όλες τις βαθμίδες. Ο Τομέας κατασκευών του ΕΚ Σερρών με τις ειδικότητες του καλύπτει τη μέση βαθμίδα. Απευθύνεται σε νέους που επιθυμούν να ασχοληθούν με τη μελέτη, τη σχεδίαση και την επίβλεψη της κατασκευής των τεχνικών έργων, και προϋποθέτει την δημιουργική φαντασία, την καλαισθησία, την παρατηρητικότητα και την κλίση στο σχέδιο.

Στα εργαστήρια του ΕΚ Σερρών γίνεται η προετοιμασία στον αυριανό επαγγελματία ώστε να μπορεί να ανταποκριθεί στο σχεδιασμό και την επίβλεψη των υπό κατασκευή κτιριακών έργων καθώς και των συνεργείων που υλοποιούν την κατασκευή, ώστε να γίνει ο εξειδικευμένος βοηθός των αρχιτεκτόνων, των πολιτικών μηχανικών, και των τοπογράφων μηχανικών.

Ο Τομέας Εφαρμοσμένων Τεχνών απευθύνεται σε νέους και νέες που θέλουν να ασχοληθούν με:

Τομέας Ηλεκτρονικός

Εργαστήριο Οπτικοακουστικών Συστημάτων