Ο Ηλεκτρολογικός Τομέας απευθύνεται σε νέους και νέες που θέλουν να ασχοληθούν με την κατασκευή ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων κτιρίων και ηλεκτρολογικών συστημάτων αυτοκινήτου. Το επάγγελμα του ηλεκτρολόγου απαιτεί όλο και περισσότερη εξειδίκευση σε ένα διαρκώς εξελισσόμενο κλάδο σ' ένα σύγχρονο τεχνολογικά και οικονομικά ανταγωνιστικό περιβάλλον.

Σκοπός λοιπόν του τομέα ηλεκτρολογίας του ΕΚ Σερρών είναι η σύνδεση της θεωρίας με την πράξη και επιτυγχάνεται με  την παροχή κατάλληλης εργαστηριακής υποδομής και συνολική υποστήριξη της διδακτικής πράξης για την ολοκλήρωση των ασκήσεων που περιλαμβάνονται στα αναλυτικά προγράμματα των ΕΠΑΛ , ΕΠΑΣ & ΙΕΚ Σερρών και αφορούν τους μαθητές της ειδικότητας ηλεκτρολόγων.

Τομέας Ηλεκτρολογικός

Εργαστήριο Ηλεκτρολογίας